SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character
Start

James Bartholomew (?The Spectator?): Bez rządu z gospodarką może być lepiej

Email Drukuj PDF

James Bartholomew, publicysta ?The Spectator?, w artykule pt. Why the Spanish may be better off without a government stwierdza, że brak rządu w Hiszpanii - po prowadzących do politycznego klinczu wyborach parlamentarnych z 20 grudnia 2015 r. - nie jest problemem. Na poparcie owej tezy autor przytacza dane ekonomiczne. W tym roku nastąpiła poprawa sytuacji gospodarczej. Bezrobocie spada z miesiąca na miesiąc ? aktualnie osiągnęło ono poziom 20,4%, zaś rok temu było to 23,2%. Autor nadmienia, że jest to niższy poziom niż średnia Unii Europejskiej.

Bartholomew podaje także przykłady historyczne. Jego zdaniem, odbudowa europejskich gospodarek, a zwłaszcza najbardziej zniszczonej ? niemieckiej, odbywała się na skutek uwolnienia rynku i wszelkich procesów ekonomicznych spod kurateli biurokratów. Co ciekawe, autor podaje także przykład Szwajcarii, która ma co prawda rząd centralny, jednak jego rola w kreowaniu polityki gospodarczej państwa jest niewielka i ogranicza się tylko do zapewnienia wolnej konkurencji podmiotom.

Bartholomew poświęca także dużo miejsca krytyce kontroli nad procesami gospodarczymi, które jego zdaniem tłamszą najbardziej zdolne ekonomicznie jednostki. Próba unifikacji reguł działania dla wszystkich podmiotów niezależnie od ich potencjałów ogranicza się do tego, że te przedsiębiorstwa przynoszące największe korzyści dla krajowej gospodarki, są sprowadzane do poziomu tych mniej wydolnych przedsiębiorstw poprzez ograniczanie ich pola działania.

Właśnie ten problem stanowi o aktualnie katastrofalnej sytuacji Hiszpanii. Ograniczenie nadzoru rządu nad gospodarką automatycznie się przyczyniło do uwolnienia kreatywności podmiotów, co spowodowało ich ekspansję na rynku wewnętrznym, która napędza konieczność przyjmowania pracowników.

Podsumowując, autor stwierdza, że rządy centralne są potrzebne, ale nie do regulacji kwestii ekonomicznych. Czymś niepodlegającym dyskusji jest według niego fakt, że rządy nie wytwarzają bogactwa, zaś robią to firmy oraz osoby prywatne.

Opracował Mateusz Ambrożek

Źródło: http://www.spectator.co.uk/2016/04/why-the-spanish-may-be-better-off-without-a-government/

 

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 63 gości 

Start