SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Pięć trendów ekonomicznych na 2012 rok według CFR i hiobowie wieści dla Europy

Pięć trendów ekonomicznych na 2012 rok według CFR i hiobowie wieści dla Europy

Email Drukuj PDF

Council on Foreign Relations publikuje przegląd opinii ekspertów na temat trendów ekonomicznych jakie mają pojawić się w przyszłym roku. W ich poglądach wybija się na pierwszy plan przekonanie o niepokojącej niepewności, jaka ogarnęła światowe rynki.

Pierwszy trend to przełożenie polaryzacji politycznej w USA na gospodarkę tego kraju. Według Garego Burtlessa z Brooking Institution dwie partie zasiadające w amerykańskim parlamencie przestały ,,grać w jednej drużynie’’ w walce o uratowanie budżetu. Fiaska negocjacyjne i usztywnienie stanowisk Republikanów i Demokratów mogą doprowadzić do inercji decyzyjnej, która pogłębi kryzys w Stanach. Amerykańska administracja może nie zebrać poparcia pozwalającego na przyjęcie budżetu i kontynuowanie pożyczek. Sytuacja poprawi się, gdy jedno ze stronnictw zyska dominację polityczną w kraju.

Michael Spence uważa, że kolejnym trendem 2012 roku będzie postępująca zmienność na rynkach świata. – To środowisko dwóch scenariuszy o niemal równym ciężarze z centrum globalnego ryzyka umiejscowionym w Europie – przekonuje.

Pierwszy scenariusz zakłada, że Europa stabilizuje swoje rynki długu dzięki reformom w krajach takich, jak Włochy. Kluczową role miałby tu odegrać Europejski Bank Centralny drukujący nowe transze euro. USA zareagowałyby na taki rozwój wydarzeń reformami po wyborach prezydenckich, pozwalającymi na uspokojenie rynku i przekazanie inicjatywy sektorowi prywatnemu. Kraje rozwijające się wróciłyby do stanu sprzed kryzysu i ,,pozostałyby silnikiem światowej gospodarki’’.

Drugi scenariusz jest dużo mniej optymistyczny. Zakłada on, że strefa euro rozpada się a kryzys przenosi się z Europy do USA i dalej do krajów rozwijających się.

Zdaniem Spence’a zagrożeniem jest niepewność w obliczu braku zdecydowanych posunięć ośrodków politycznych oraz braku koordynacji ich działań. To od nich zdaniem eksperta zależeć będzie, który scenariusz się spełni.

Yukon Huang z Carnegie Endowment for International Peace prezentuje trzeci trend. Spodziewa się on spowolnienia rozwoju Chin. Państwo Środka w 2012 roku stanie przed szeregiem poważnych wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych.

Ekspert spodziewa się mniejszego ale bardziej ukierunkowanego na konsumpcję wzrostu PKB. Zagrożeniem dla chińskiej gospodarki może być jednak załamanie w strefie Euro, której nie oprą się słabe instytucje finansowe Państwa Środka.

Wyzwaniem wewnątrz kraju mają być rosnące oczekiwania rodzącej się klasy średniej i przygotowania władzy do odparcia ewentualnej fali niezadowolenia w oparciu o analizję Arabskiej Wiosny. Wyzwanie zewnętrzne to wzrost nacjonalizmu Chin w stosunkach międzynarodowych. Chińskie posunięcia na Morzu Południowochińskim odepchnęły jej sąsiadów w objęcia USA i zwróciły uwagę Waszyngtonu na region Azji i Pacyfiku. Rosnące pole rywalizacji między obiema potęgami zmusi je w 2012 roku do redefinicji swojej roli w tym obszarze. Yukon przekonuje, że Chiny będą zmuszone ,,stąpać po śliskim gruncie w czasie, gdy nowi przywódcy będą niechętni podjęciu jakichkolwiek dalekowzrocznych decyzji’’.

Kolejny trend to kurczenie się aktywów o ratingu AAA które przewiduje Thomas Philippon z New York University Stern School of Business. Jego zdaniem w 2012 roku inwestorzy będą szukali bezpiecznych aktywów w których mogliby ulokować swoje pieniądze i raczej nie będą ryzykować. W bieżącym roku upadały kolejne iluzje o stabilności rynku nieruchomości,  obligacji o ratingu AAA i strefy euro, która miała być ostoją stabilizacji według najlepszych pruskich wzorców. Dlatego też 2012 rok będzie ,,okresem poszerzającej się wyrwy między preferencjami oszczędzających a potrzebami pożyczających’’. Oszczędni inwestorzy będą na gwałt poszukiwać bezpiecznych przystani dla swego kapitału i nie zyskają gwarancji, że taka się znajdzie lub nią pozostanie.

Według Philippona jeżeli gracze skłonni do ryzyka nie będą mieli środków dla napędzania wzrostu gospodarczego, ich zdolność do spłacania długów również spadnie, a co za tym idzie pożyczanie im pieniędzy stanie się jeszcze bardziej ryzykowne. Doprowadzi to do pogłębienia kryzysu. Recepta specjalisty na uzdrowienie światowej gospodarki to odnowienie dynamicznej gry rynkowej która stanęła pogrążając świat w ,,statycznej iluzji stabilności’’.

Ostatni trend wskazany przez Jacoba Kirkegaarda z Peterson Institute for International Economics dotyczy strefy euro. Jego zdaniem istnieje szansa, że w 2012 roku apetyt inwestorów na taniejące wciąż obligacje państwowe przezwycięży obawy przed ryzykiem, co doprowadzi do naturalnego odnowienia przepływu kapitału. Ów optymistyczny scenariusz oznaczałby ocalenie dla wspólnej europejskiej waluty.

Ostrożne opinie ekspertów ankietowanych przez CFR przykrywają hiobowe wieści niesione przez niemieckiego badacza Hansa-Wernera Sinna, dyrektora instytutu badań gospodarczych IFO w Monachium. Przekonuje on, że prawdziwy kryzys dopiero przed nami.

Według eksperta w przyszłym roku możemy się spodziewać kolejnych ,,erupcji w strefie euro’’. Jego zdaniem obecny kryzys to zjawisko niewidziane w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. Sinn uważa, że może mieć ono przełożenie na skutki polityczne. Niemiec wręcz ,,boi się o nich mówić’’. Według niego wykup obligacji państwowych krajów przeżywających załamanie przez RFN nie jest żadnym rozwiązaniem – nie usuwa przyczyn kryzysu, a jedynie usuwa zaistniałe, widoczne skutki. Daje on ,,łudzące wrażenie ulgi’’ ale w rzeczywistości ceduje płatności a razem z nimi kryzys na następne pokolenia.

Linki: http://www.cfr.org/economics/five-economic-trends-watch-2012/p26903?cid=rss-economics-five_economic_trends_to_watch_-122711

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15632238,00.html?maca=pol-rss-pol-all-1492-rdf

Opracował Wojciech Jakóbik

 


Start Przegląd prasy i Internetu Pięć trendów ekonomicznych na 2012 rok według CFR i hiobowie wieści dla Europy