SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Amerykańscy eksperci: sankcje wobec Iranu ? przyczyną nowego kryzysu gospodarczego?

Email Drukuj PDF

Wraz z toczącą się w Unii Europejskiej dyskusją nad ratowaniem i przyszłością strefy euro, coraz więcej analityków z niepokojem spogląda na trwającą w Stanach Zjednoczonych debatą na temat możliwych rozwiązań kwestii irańskiego programu nuklearnego i ewentualnych konsekwencji dla globalnej gospodarki, wynikających z kolejnych sankcji nakładanych na Iran. Innymi słowy, coraz częściej pada pytanie, czy dalsze zaostrzenia polityki względem Teheranu doprowadzi do kolejnego kryzysu gospodarczego?

Nałożenie sankcji na Irański Bank Centralny, oraz zaakceptowanie przez Kongres nowej legislacji wymierzonej w Iran, jeśli w całości zostanie wprowadzone w życie, zdaniem Suzanne Maloney z Brookings Institution spowoduje ograniczenie jednego z najważniejszych irańskich źródeł dochodu, co w praktyce oznaczać będzie wykluczenie Iranu z grona głównych eksporterów ropy naftowej. O ile jednak wątpi w skuteczność tej metody jako środka do zmuszenie władz w Teheranie do zaprzestania prac nad programem atomowym, o tyle widać wyraźnie, że działania USA mają wpływ na pogarszający się stan irańskiej gospodarki. Równocześnie z embargiem na zakup irańskiej ropy, Stany Zjednoczone zwróciły się do innych eksporterów, w tym Arabii Saudyjskiej z prośbą o zwiększenie wydobycia ropy, na co przedstawiciele Arabii odpowiedzieli, iż wydobycie ropy zostanie zwiększone o 2,7 miliona baryłek dziennie, jeśli tylko istnieje taka potrzeba.

Powyższe działania spotkały się z ostrą reakcją ze strony Teheranu, która skierowała ostrzeżenie w kierunku władz w Rijadzie, a irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi ostrzegał w swoich wypowiedziach, iż stanowisko Arabii Saudyjskiej ?nie jest przyjacielskim sygnałem? i ?stworzy wszystkie możliwe problemy?. Dodatkowo napięta sytuacja na linii Waszyngton-Teheran już teraz budzi obawy co do potencjalnych skutków dla walczących z recesją gospodarczą państw. Jak podkreśla Jordan Weissmann ?jak gdyby globalna gospodarka nie była obecnie chaotyczna, eskalujący konflikt nad irańskimi ambicjami nuklearnymi zagraża spustoszeniem na światowym rynku ropy?. Jego zdaniem ograniczenie wartego około 81 miliardów dolarów irańskiego przychodu z eksportu ropy ma niewielkie szanse powodzenia, jako że wśród pięciu głównych odbiorców irańskiej ropy tylko Japonia i Południowa Korea wstępnie poprały inicjatywę Białego Domu, przy czym szukają możliwości jej obejścia (tzw. klauzule exeption, oraz waiver), podczas gdy Indie zdecydowanie sprzeciwiły się jakimkolwiek sankcjom prócz nałożonych przez ONZ, Chiny z kolei zadeklarowały, że ?normalne relacje handlowe i energetyczne pomiędzy Chinami a Iranem nie mają nic wspólnego ze sprawami atomowymi?.

Niezależnie jednak od stanowiska głównych odbiorców irańskiej ropy dotychczasowe i przyszłe działania USA, mimo próbą łagodzenia negatywnych skutków, mogą poważnie zaszkodzić światowej gospodarce. Od momentu podpisania przez prezydenta Obamę wprowadzenia sankcji ceny ropy wzrosły o 7 dolarów za baryłkę, która kosztuje obecnie ok. 113 dolarów. Tym samym, jak zauważa Weissmann, ?im skuteczniej Amerykanie będą wdrażać sankcje, tym będzie to bardziej ryzykowne dla światowej gospodarki?. Dodaje on przy tym, że do uspokojenia sytuacji na rynkach i ustabilizowania cen ropy może wystarczyć zwiększenie dziennego wydobycia lub też użycie strategicznych rezerw, ale nikt obecnie nie ma co do tego pewności i nikt nie jest w stanie wykluczyć nowego kryzysu ekonomicznego.

http://www.theatlantic.com/business/archive/2012/01/will-the-iran-sanctions-spark-an-international-oil-crisis/251094/

http://www.foreignaffairs.com/articles/137011/suzanne-maloney/obamas-counterproductive-new-iran-sanctions?page=show

http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204468004577166870499947012.html?mod=WSJEUROPE_hpp_MIDDLESecondNews

Opracowanie: Sebastian Górka

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości