SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu WSJ: Oszczędzanie nie jest jedynym rozwiązaniem wyjścia z kryzysu

WSJ: Oszczędzanie nie jest jedynym rozwiązaniem wyjścia z kryzysu

Email Drukuj PDF

Zdaniem autorów The Wall Street Journal Unia Europejska stoi przed trudnym wyborem: kontynuacja dotychczasowej polityki oszczędnościowej, albo dbanie o kruche gospodarki państw. O ile bowiem teoretycznie możliwe jest pogodzenie tych dwóch dróg wyjścia z kryzysu, o tyle zdaniem ekspertów w praktyce większe oszczędności wpłyną negatywnie na wzrost gospodarczy w Unii, tym samym pozostawiając europejskie gospodarki w stanie permanentnej recesji. Obrazowo przedstawił to hiszpański minister finansów Louis de Guindos, podkreślając, że Hiszpania jest obecnie w sytuacji, w której albo podążać będzie oczekiwaną przez inwestorów drogą oszczędności, albo będzie ryzykować, że doprowadzi to do zahamowania tempa rozwoju. Również Corrido Pasera, włoski minister gospodarki, podkreślił, że rząd nie będzie bardziej ciął wydatków, gdyż przy oszczędności, nic nie rośnie.

Jak podkreślają autorzy WSJ powyższe wypowiedzi na razie nie mają wpływu na zmianę stanowiska Niemiec i Europejskiego Banku Centralnego, wedle którego wymagane jest dalsze zaostrzanie polityki ograniczenia wydatków przy równoczesnej długoterminowej reformie strukturalnej gospodarek państw członkowskich. Jak wypowiedział się Jens Weidmann, szef Bundesbanku, „konsolidacja może zainspirować pewność siebie i w zasadzie pomóc wzrostowi gospodarczemu”, dodając, że jego zdaniem głosy o nadmiernej oszczędności są „przesadzone”, i „w żadnym razie nie ma alternatywy… jedynym obiecującym nastawieniem jest <wycięcie> drogi wyjścia”. Stanowisko podobne do niemieckiego wyraża część ekspertów, zdaniem których państwa takie jak Hiszpania i Włochy nie mają innego wyjścia jak tylko dopasować się do stawianych wymogów, nawet kosztem zmniejszenia wzrostu gospodarczego.

Inaczej wygląda sytuacja Holandii i w szczególności Francji, które również stały się obiektem nacisków ze strony unijnych urzędników, domagających się ograniczenia ich deficytów budżetowych. Zdaniem niektórych ekspertów może to oznaczać, że Holandii i Francji może zostać narzuca polityka oszczędnościowa jak w przypadku Grecji i Portugalii.

Z kolei zdaniem Brada Delonga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, dla niektórych państw ograniczanie wydatków w długim okresie, nie jest wydajnym sposobem na poprawę równowagi budżetowej. W załamanej gospodarce o niskich stopach procentowych cięcia wydatków przedłużają recesję i powodują zmniejszenie przychodów, tym samym niwelując wcześniejsze oszczędności. Dlatego jego zdaniem w państwach takich jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, czy Holandia brak aktywności gospodarczej jest o wiele gorszy niż brak oszczędności. Podobne zdanie wyraził Paul De Grauwe, profesor Belgijskiego Uniwersytetu Katolickiego w Leuven, twierdząc, że w krajach gdzie koszty finansowania są niskie należy przede wszystkim inwestować.

Zdaniem autorów WSJ niepokojące sygnały o ponad 10 proc. bezrobociu w krajach strefy euro, wskazują, że problem ten nie dotyczy tylko państw z rejonu Morza Śródziemnego, ale dotyka też europejskich mocarstw gospodarczych jak Niemcy czy Holandia. Dlatego też, stojąc w obliczu nowej recesji gospodarczej, w ich odczuciu Europa wchodzi w okres, w którym urzędnicy muszą zadecydować o kształcie i kierunku przyszłych reform.

Opracował Sebastian Górka

źródło: http://online.wsj.com/article/SB10001424052702304750404577317651092136994.html?mod=WSJEurope_hpp_LEFTTopStories

 


Start Przegląd prasy i Internetu WSJ: Oszczędzanie nie jest jedynym rozwiązaniem wyjścia z kryzysu