SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Heritage Foundation: widmo Armagedonu podatkowego

Heritage Foundation: widmo Armagedonu podatkowego

Email Drukuj PDF

Wraz z końcem obowiązywania pewnych przepisów podatkowych z dniem 1 stycznia 2013 r., istnieje ryzyko tzw. „taxmageddonu”, terminu użytego przez autorów The Washington Post na określenie znaczących podwyżek podatków, które wedle wstępnych wyliczeń mogą wynieść łącznie blisko 500 miliardów dolarów.

Wedle obowiązującego prawa z końcem tego roku wygaśnie obowiązywanie dotychczasowej polityki podatkowej w siedmiu różnych kategoriach. Równocześnie od stycznia 2013 wejdą w życie podwyżki 5 z 18 nowych podatków zaproponowanych przez administrację Baracka Obamy, co łącznie może wynieść 494 miliardy dolarów.

 

Polityki wygasające z dniem 1 stycznia 2013 r.

Przychody do budżetu w 2013 r. (w mln dolarów)

Bush tax cuts

$165,750

Payroll tax cut

$124,636

Alternative Minimum Tax (AMT) patch

$118,750

Tax hikes in Obamacare begin

$22,750

Tax cuts from 2009 stimulus

$20,876

Tax extenders

$20,465

Death tax at 35 percent with $5 million exemption

$13,000

100 percent expensing for business investment

$7,695

ŁĄCZNIE

$493,922

Jak podkreśla Curtis Dubay z The Heritage Foundation, nawet jeśli nowe podatki przyniosą większego przychody do budżetu federalnego, to nastąpi to dopiero w przyszłym roku, podczas gdy negatywne skutki dla całej amerykańskiej gospodarki są odczuwalne już dzisiaj: „rodziny, biznes i inwestorzy muszą wiedzieć ile zapłacą podatku w przyszłości zanim podejmą decyzję o działaniu. Niepewność spowodowana Taxmageddonem oznacza, że pozostaną niezdecydowani, czekając aż prezydent Obama i Kongres zaczną działać”. W efekcie „spowolni to powstawanie [nowych miejsc] pracy, powstrzymując wiele milionów bezrobotnych Amerykanów przed powrotem do pracy”. Zaznacza on przy tym, że gdyby owe 500 miliardów dolarów było rozłożone na okres 10 lat nie stanowiłoby to problemu. Niemniej jednorazowy wzrost podatków tej skali jest równoważny wzrostowi podatków w ramach „Obamacare” przewidzianemu na najbliższą dekadę.

Zdaniem Dubay’a zarówno Kongres, jak i administracja Baracka Obamy nie powinny odkładać tego na grudzień i już teraz rozpocząć pracę nad nową legislacją podatkową. Będzie to korzystne nie tylko dla biznesu i inwestorów, ale również dla samych polityków.

http://thf_media.s3.amazonaws.com/2012/pdf/ib3558.pdf

 

 


Start Przegląd prasy i Internetu Heritage Foundation: widmo Armagedonu podatkowego