SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Kolejni eksperci przestrzegają przed widmem chaosu podatkowego w USA

Email Drukuj PDF

Wraz z końcem roku w Stanach Zjednoczonych wygasną wprowadzone za kadencji Georga W. Busha ulgi podatkowe, a w życie wejdą nowe programy oszczędnościowe administracji Obamy, mające wpłynąć na ograniczenie wydatków federalnych. Równocześnie nie jest wykluczone powtórzenie się ubiegłorocznej sytuacji, w której przekroczona została górna granica dopuszczalnego poziomu zadłużenia, której zeszłoroczne podniesienie kosztowało USA utratę najwyższej oceny ratingowej AAA. Mając to na uwadze Paul A. Volcker i Sebastian Mallaby podkreślają, że USA powinny w tym momencie zapomnieć o gospodarczych problemach w strefie euro, a skupić się na ewentualnych scenariuszach dla ekonomii USA.

W artykule opublikowanym na łamach Financial Times Volcker i Mallaby wskazują, że jeśli wierzyć wiarygodnym prognozom przedwyborczym Barack Obama utrzyma urząd, natomiast Republikanie zyskają przewagę w obu izbach Kongresu, co ich zdaniem oznacza, że obie strony, uznając się za zwycięzców, nie będą w stanie zawrzeć jakiegokolwiek kompromisu. Tym bardziej, jeśli miałby on dotyczy tak skomplikowanej kwestii jak podatki, w tak krótkim czasie jak do końca 2012 roku. W praktyce realizacja takiego scenariusza oznaczałaby poważne konsekwencje dla amerykańskiej gospodarki, która stanęłaby przed wyborem: albo recesja, albo ryzyko kłopotów na rynkach.

Volcker i Mallaby w swojej ocenie odwołują się do grudniowej prognozy Biura Budżetowego Kongresu, która zakładała 1 proc. wzrost gospodarczy przy założeniu, że administracja Obamy nie odwoła wcześniej zaplanowanych cięć w wydatkach. Niemniej, ponieważ CBO opublikowała swój raport w grudniu, zdaniem autorów powyższa prognoza jest zbyt optymistyczna, dlatego bardziej prawdopodobna wydaje się ocena, w której w pierwszej połowie 2013 roku nastąpi łagodna recesja. Alternatywa również nie jest optymistyczna. Zakłada bowiem szybszy wzrost gospodarczy przy równoczesnym zwiększaniu się długu publicznego względem poziomu PKB, w efekcie czego koszty wzrastającego długu mogą spowodować ograniczenie wzrostu gospodarczego, kolejne obniżenie ratingu USA i reakcję ze strony inwestorów.

W opinii Volckera i Mallaby?ego aby uniknąć czarnych scenariuszy politycy powinni w pierwszej kolejności zadbać o wygranie wyborów, aby zapobiec ewentualnemu patowi powyborczemu. Ponieważ, niezależnie od wyniku wyborczego, obie możliwości są prawdopodobne, politycy powinni wprowadzić w życie taką legislatywę, która zapobiegałaby chaosowi w przepisach podatkowych po wygaśnięciu ulg Busha, oraz rozwiązała problemy z lukami prawnymi w prawie podatkowym i służbie zdrowia.

źródło: http://www.cfr.org/financial-crises/forget-euro-woesbrace-taxmageddon/p28090

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości