SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

The National Interest: Co jeśli Grecja opuści strefę euro?

Email Drukuj PDF

Na łamach ?The National Interest? Milton Ezrati analizuje na ile możliwe jest opuszczenie przez Grecję strefy euro, oraz jakie to pociągnie za sobą konsekwencje dla pozostałych członków eurogrupy.

Kolejna prośba ze strony greckiego rządu o finansowe wsparcie spowodowała, iż po raz pierwszy od dwóch lat coraz więcej państw grupy euro zaczyna głośno wyrażać swoje niezadowolenie z postępowania rządu w Atenach, coraz głośniej grożąc wydaleniem Grecji ze strefy euro. Jednak zdaniem Ezratiego w rzeczywistości opuszczenie przez Grecję wspólnej waluty jest mniej prawdopodobne niż wskazywałaby na to retoryka unijnych urzędników.

Przede wszystkim w jego opinii problem nie dotyczy tylko samej Grecji, której gospodarka stanowi zaledwie 2 proc. unijnego PKB, a zadłużenie rządu wynosi mniej niż 1 procent wszystkich europejskich aktywów bankowych. To co w dalszym ciągu utrzymuje Grecję w strefie euro, to obawa przed negatywnym skutkami, jakie może spowodować jej wystąpienie. Strach przed dodatkowym pogorszeniem się sytuacji finansowej dotyczy głównie pozostałych krajów, które obecnie borykają się z problemami ekonomicznymi tj. Hiszpanii, Portugalii, czy Włoch. Tym samym przyszłość Grecji w strefie euro jest w o wiele większym stopniu zależna od gospodarczej sytuacji innych członków wspólnej waluty, aniżeli od niej samej.

Przyczyny tego stanu leżą w obawie inwestorów, iż ich dotychczasowe aktywa po zamianie z euro na nową narodową walutę stracą na swej wartości. Inwestorzy spodziewają się także, iż po ?wydaleniu? ze strefy euro rządy tych państw ?wyprą? się swoich długów. Wszystko to sprawia, iż wolą oni przenieść swoje depozyty i aktywa do bezpieczniejszych lokalizacji, co w praktyce spowoduje odpływ kapitału ze słabszych gospodarek państw z obrzeży UE na rzecz krajów z centra UE, posiadających mocniejsze i stabilniejsze gospodarki, a to jeszcze bardziej pogorszy sytuację tych pierwszych. Tylko na samo wspomnienie o możliwości wyrzucenia Grecji ze strefy euro rynki finansowe zaczęły reagować nerwowo, a dobre wyniki sprzedaży hiszpańskich obligacji wynikają z zapowiedzi EBC o wykupieniu hiszpańskiego długu jeśli będzie to konieczne. Niemniej już teraz część niemieckich banków (Commerzbank i Deutsche Bank) poinformowało swoje spółki zależne, iż w razie kłopotów mają zwrócić się o pomoc do Europejskiego Banku Centralnego a nie do kwatery głównej. Podobne obawy mogą tylko przybrać na sile w momencie, w którym Grecji zostanie wyłączona ze wspólnej waluty, co w opinii Ezratiego może doprowadzić do pogłębienia się kryzysu finansowego UE, podobnego do sytuacji w USA w latach 2008-2009 nawet jeśli nie chodziło wówczas o deprecjację waluty.

Jeśli Unia Europejska chce uniknąć losu USA, musi przekonać banki i inwestorów, iż wspólna waluta jest bezpieczna: utrzymanie w Grecji euro jest najprostszym sposobem budowania takiej pewności. Jeśli zaś Ateny miałyby powrócić do narodowej waluty, to zdaniem Ezratiego w celu utrzymania stabilności strefy euro unijny urzędnicy musieliby spełnić trzy warunki: po pierwsze zwiększyć możliwości Europejskiego Funduszu Stabilności ESM, tak aby przekonać inwestorów iż będzie on w stanie wykupić dług większych gospodarek np. Hiszpanii lub Włoch; po drugie, EBC musiałby zagwarantować zakup krajowych obligacji; po trzecie, musiałyby powstać euroobligacje. Powyższe rozwiązania dostarczają problemów natury prawnej (podnoszonych przez m.in. niemiecki Trybunał Konstytucyjny) oraz czysto finansowych (większości krajów UE nie stać na dokładanie do ESM). Również EBC do tej pory wykazywał ostrożność w jednoznacznym określeniu swojego udziału w procesie ratunkowym.

Nagromadzenie się tylu problemów z jednej strony tłumaczy dlaczego do tej pory unijni przywódcy walczyli o utrzymanie Grecji przy wspólnej walucie, z drugiej zaś strony pozwala przypuszczać, iż podobnie jak było do tej pory trwać będą próby wypracowania kolejnego kompromisu pomiędzy rządem w Atenach a Brukselą. Nawet jeśli niemieccy politycy będą nalegać na gwarancje i będą domagać się naprawy greckich finansów w oparciu o napięty harmonogram, to jednak po wyważeniu kosztów i korzyści, powrót Grecji do narodowej waluty jest mniej prawdopodobny niż nowy kompromis.

Źródło: http://nationalinterest.org/commentary/what-if-greece-leaves-the-euro-7411

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości