SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Allister Heath (The Daily Telegraph): To lewicowa polityka zgubiła Grecję

Allister Heath (The Daily Telegraph): To lewicowa polityka zgubiła Grecję

Email Drukuj PDF

Allister Heath, redaktor „The Daily Telegraph”, w artykule pt. Leftist politics have doomed Greece to collapse krytykuje lewicową politykę ekonomiczną, której, jego zdaniem, konsekwencje może ponieść w najbliższym czasie Grecja. Heath powołuje się na przykłady Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z jednej strony, które po wzajemnym konflikcie były w stanie się odbudować, a z drugiej Wenezueli oraz Argentyny, państw-symboli złego zarządzania, by zademonstrować, jak trudno politykom i urzędnikom zniszczyć prosperujący naród.

Publicysta wskazuje na cztery etapy upadku gospodarczego. Po pierwsze, klasa średnia traci dostęp do swoich pieniędzy – na przykład na skutek bankructwa banków. Po drugie, dostawy żywności zaczynają zanikać, kiedy zagraniczne przedsiębiorstwa zaczynają ciąć linie kredytowe i wprowadzony zostaje zakaz transferowania pieniędzy za granicę. Dalej, państwo zaczynać w niekontrolowany sposób drukować pieniądze, co skutkuje hiperinflacją. Na koniec, rozpoczyna się reglamentacja energii oraz niszczenie infrastruktury. Zdaniem Heatha, Grecja znajduje się na pierwszym etapie, ale bardzo szybko może wkraczać na kolejne.

W opinii publicysty, specjalna komisja powołana do akceptacji i kontrolowania transferów nie da rady na bieżąco analizować zleceń, co wpłynie na płynność handlu towarowego z zagranicą. Jeśli zaś w niedzielę Grecy zagłosują na „nie”, kraj będzie zmuszony odrzucić euro i przywrócić rodzimą walutę o wątpliwej wiarygodności. Denominacja obniży poziom zaufania do greckich podmiotów gospodarczych. Heath przewiduje, że część z nich upadnie. Kolejną „ofiarą”, po wycofaniu wsparcia ze strony EBC, stanie się system bankowy.

Publicysta kończy swój artykuł stwierdzeniem, że w tej ponurej rzeczywistości bogaci mają narzędzia do redukcji swoich strat i po pewnym czasie wyjdą na prostą. A co z biednymi? Ci nie mają wiele do stracenia…

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/11707130/Leftist-politics-have-doomed-Greece-to-collapse.html

 


Start Przegląd prasy i Internetu Allister Heath (The Daily Telegraph): To lewicowa polityka zgubiła Grecję