SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Dalibor Rohac (American Enterprise Institute): Greckie zderzenie z rzeczywistością

Dalibor Rohac (American Enterprise Institute): Greckie zderzenie z rzeczywistością

Email Drukuj PDF

Dalibor Rohac, były pracownik kancelarii prezydenta Republiki Czeskiej i analityk American Enterprise Institute, w artykule pt. Greece’s clash with reality formułuje stanowisko, że grecki rząd musi porzucić marzenia o znacznie lepszej ofercie od Trojki, która zwolniłaby Greków z przeprowadzenia głębokich reform gospodarczych i społecznych. Po drugie, krytycznie ocenia pomysł referendum jako narzędzia do osiągnięcia sobie lepszej pozycji negocjacyjnej. Ustępstwa wobec Grecji mogłyby być bowiem precedensem do rozluźnienia dyscypliny finansowej na terenie całej strefy euro.

Analityk zauważa, że rząd Tsiprasa nie może liczyć na szersze wsparcie w ramach eurogrupy i UE. Ani Słowacy, ani Łotysze, którzy pięć lat temu przeprowadzili bolesny program gospodarczy, ani wreszcie niemiecka opinia publiczna nie są chętni by podać rękę będącym w tarapatach Grekom. Dlatego, jego zdaniem, należałoby odsunąć ten ponury precedens na ewentualne przyszłe negocjacje z Hiszpanią czy Włochami.

Rohac zwraca ponadto uwagę, że choć wina za obecny kryzys jest podzielona, to rząd grecki powinien wziąć odpowiedzialność za decyzje podjęte przez poprzedników. Nieodległa historia przynosi przykłady Szwecji i Danii – państw, które decydowały się na równe lub wyższe cięcia, nawet nie będąc w kryzysowej sytuacji. Z drugiej strony bieżące rankingi gospodarcze są dla Grecji miażdżące – np. w „Doing Business”, opublikowanym przez Bank Światowy, plasuje się poniżej Tunezji czy Białorusi. Z badań Transparency International wynika z kolei, że państwo to, pod względem korupcji, znajduje się na poziomie Rumunii czy Bułgarii.

W podsumowaniu Rohac stwierdza, że niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji, Grecja może wydostać się z kryzysu. Najważniejszym czynnikiem jest jednak to, by tamtejsze społeczeństwo i elity polityczne przestały buntować się przeciwko rzeczywistości.

Źródło: http://www.aei.org/publication/greeces-clash-with-reality/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=fdpoped

 


Start Przegląd prasy i Internetu Dalibor Rohac (American Enterprise Institute): Greckie zderzenie z rzeczywistością