SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Constanze Stelzenmüller (Brooking): Kryzys grecki to nie tylko kwestia wyrzeczeń

Email Drukuj PDF

Na portalu Brooking pojawił się tekst Constanze Stelzenmüller pt. Germany and the euro crisis: Not just for austerity?s sake, w którym krytykuje takich ekonomistów jak Paul Krugman, Joseph Stiglitz i Jeffrey Sachs za kreowanie narracji o Niemcach jako burzycielach Europy.

Analityczka wskazuje na ordoliberalne tradycje myślenia o gospodarce Angeli Merkel, zakładające twarde ramy funkcjonowania wolnego rynku i zabezpieczenia go przed szkodliwymi zjawiskami, takimi jak ciągłe zaciąganie pożyczek i rosnący deficyt. Niemcy kładą nacisk na przeprowadzenie reform strukturalnych w Grecji, umożliwiających stworzenie państwa bez wszechogarniającej korupcji, upadających instytucji i skrzywionej umowy społecznej. A ponieważ rozwój poszczególnych krajów i ich dysfunkcje, pisze Stelzenmüller, mają wpływ na funkcjonowanie całej europejskiej strefy, nie możemy się dziwić, że kraje takie jak Włochy, Hiszpania czy Rumunia przechodzą obecnie okres bardzo trudnych i kosztownych reform. Jej zdaniem, postępowanie wobec Grecji, to wyraz solidarności z tymi państwami w dążeniu do uodpornienia się na ewentualne przyszłe kryzysy ekonomiczne.

Stelzenmüller wskazuje także na geopolityczne myślenie Niemiec. Grecja to bowiem przyczółek Europy usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie lub w pobliżu niespokojnych regionów: Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu, wschodniej części Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. W jej opinii potrzebna jest tam stabilna grecka demokracja, promieniująca na te obszary. Na koniec ekspertka wnioskuje, że Angela Merkel wkrótce będzie musiała zmienić sztywny kurs. Kluczem są pozytywne reformy w Grecji, w postaci rozbudowy rynku pracy czy rozwoju. Jednocześnie podkreśla, że trwały kompromis będzie ?potwornie bolesny? dla wszystkich decydentów.

Źródło: http://www.brookings.edu/blogs/order-from-chaos/posts/2015/07/10-germany-euro-crisis-stelzenmuller

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości