SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Michael Tanner, Charles Hughes (Cato Institute): Gdy państwo jest zbyt opiekuńcze

Email Drukuj PDF

Michael Tanner i Charles Hughes, pracownicy Cato Institute, opublikowali na stronie thinku tanku artykuł How European Welfare Discourages Work, w którym analizują systemy opieki społecznej poszczególnych państw UE.

W 2013 roku ?New York Times? informował o przypadku 36-letniej obywatelki Danii, która od 20 lat żyła na zasiłku jako samotna matka ? miesięcznie pobierała około 2300 euro z tytułu rozmaitych świadczeń socjalnych. Badania Cato Institute sugerują, że nie jest to pojedynczy przypadek, lecz egzemplifikacja pewnego szerszego porządku krajów zachodniej i północnej części Europy. Korzystając z danych udostępnianych przez OECD w roku 2013, badacze skupili się na przypadkach samotnych matek z dwójką dzieci, by sprawdzić, jakie świadczenia mogą przysługiwać takiemu rodzicowi. Okazuje się, że w dziewięciu krajach można uzyskać ok. 15 tysięcy euro rocznie. W sześciu ? m. in. Austrii, Danii, Finlandii czy Wielkiej Brytanii ? suma przekracza 20 tys. W Danii ? aż 31 tys. Poza tym w dziewięciu z nich świadczenia socjalne przekroczyły dochód brutto minimalnego wynagrodzenia ustalonego przez dane państwo.

Eksperci bardzo krytycznie oceniają tak wysoki stopień wsparcia socjalnego, ich zdaniem zniechęca on do aktywności na rynku pracy. Po drugie, osłabia więzi społeczne, w tym relacje pracownik-pracodawca. Dalej, odpływanie obywateli z rynku pracy na rzecz pobierania świadczeń socjalnych obniża poziom rozwoju gospodarczego. Wreszcie, Tanner i Hughes uważają, że najskuteczniejszym sposobem na walkę z biedą jest pomoc w osiągnięciu stałej pracy. ?W Stanach Zjednoczonych, dla ludności w wieku produkcyjnym, tylko 2,7 procent pełnoetatowych pracowników przez cały rok 2013 było ubogich? ? argumentują.

Ponadto eksperci zauważają istotną zmianę kursu takich państw jak Wielka Brytania, Chorwacja, Litwa czy Irlandia w zakresie polityki społecznej. Jednakże w dalszym ciągu liczne europejskie państwa mają problem z ustanowieniem prymatu pracy nad dobrobytem.

Źródło: http://www.cato.org/publications/commentary/how-european-welfare-discourages-work?utm_content=bufferd9a38&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości