SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Ricardo Hausmann (Project Syndicate): Czy kapitalizm odpowiada za biedę?

Ricardo Hausmann (Project Syndicate): Czy kapitalizm odpowiada za biedę?

Email Drukuj PDF

Prof. Ricardo Hausmann, były minister planowania Wenezueli i były główny ekonomista Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju, w artykule pt. Does Capitalism Cause Poverty? podejmuje refleksję nad zagadnieniem odpowiedzialności kapitalizmu za tworzenie ubóstwa, nierówności i bezrobocia. W ostatnich tygodniach mieliśmy bowiem do czynienia m.in. z szeregiem wystąpień papieża Franciszka, krytykującego obecny globalny porządek ekonomiczny.

Podstawą tej krytyki, wedle prof. Hausmanna, jest marksowska analiza i interpretacja dziejów rozwoju kapitalizmu. Czas rozdrobnionej gospodarki bezpowrotnie mija, właścicielami środków produkcji jest dziś „międzynarodowy kapitał” – mógłby powiedzieć Marks. W związku z tym zdecydowana większość ludzi ma do zaoferowania jedynie własną pracę. „Rewolucja proletariacka” miała zmienić rzeczywistość. Zdaniem ekonomisty, te prognozy okazały się błędne. Od czasu publikacji Manifestu komunistycznego płace w Ameryce i Europie wzrosły niemal 160-krotnie. Klasa średnia była w stanie zaopatrzyć się nie tylko w niezbędne produkty, lecz także zakupić samochody, domy itd. Kluczem do tego sukcesu była reorganizacja świata produkcji przede wszystkim poprzez podział pracy. Dziś największe firmy mają ekspertów od sprzedaży, finansów, rachunkowości, marketingu, wizerunku czy komunikacji.

Ale to nie jedyna pomyłka Marksa – uważa prof. Hausmann. Kapitalistyczna reorganizacja produkcji zanikła w krajach rozwijających się, pozostawiając większość siły roboczej poza jego kontrolą – wbrew temu, co sądził niemiecki filozof. „Podczas gdy tylko jedna na dziewięć osób w Stanach Zjednoczonych pracuje na własny rachunek, w Indiach aż 19 z 20. Mniej niż 1/5 pracowników w Peru jest zatrudniona przez tego rodzaju firmy prywatne, które Marks miał na myśli” – pisze ekonomista. Będąc w Boliwii, papież Franciszek krytykował „mentalność zysku za wszelką cenę, bez troski o wykluczenie społeczne lub dewastowanie natury”.

Jednak prof. Hausmann nie zgadza się z tą diagnozą, uważając, że podstawowym problemem w krajach rozwijających się jest to, że kapitalizm nie zreorganizował produkcji i zatrudnienia w najbiedniejszych krajach i regionach, pozostawiając większość siły roboczej poza jego zakresem działania. Dlatego w podsumowaniu ekonomista stawia tezę, że problemem nie jest nieokiełznany kapitalizm, ale kapitalizm, który został okiełznany w niewłaściwy sposób.

Źródło: http://www.project-syndicate.org/commentary/does-capitalism-cause-poverty-by-ricardo-hausmann-2015-08

 


Start Przegląd prasy i Internetu Ricardo Hausmann (Project Syndicate): Czy kapitalizm odpowiada za biedę?