SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Tim Montgomerie (Centre for Social Justice): Czas na reformę kapitalizmu?

Email Drukuj PDF

Tim Montgomerie, członek Centre for Social Justice, w artykule pt. Why it?s time for the Right to reform modern capitalism stwierdza, że kapitalizm powinien śledzić poziom ubóstwa i automatycznie dążyć do jego łagodzenia. Jeżeli jednak rząd chce, by kapitalizm mógł wykonywać to zadanie, musi przyczynić się do załagodzenia jego wewnętrznych problemów.

Cytując Keynesa, Montgomerie stwierdza, że kapitalizm to przydatny sposób funkcjonowania ekonomii, jednak jego apologeci nie zauważają problemów, które należy starać się usuwać z jego sposobu funkcjonowania. Może się to przełożyć na odbiór porażek kapitalizmu w społeczeństwie, co niekoniecznie musi przysporzyć mu rzeszy zwolenników.

Montgomerie zauważa, że w obronie prawie każdej działalności gospodarczej zwolennicy kapitalizmu są nieświadomymi sojusznikami lewicowych krytyków tego ustroju ekonomicznego. Jednym z przykładów jest zwycięstwo Justina Trudeau w Kanadzie, który podczas kampanii akcentował konieczność podniesienia podatków dla najbogatszych. Niemniej jednak, Trudeau stoi na pozycji utrzymania kapitalizmu, który jest naturalnym katalizatorem mechanizmów gospodarczych.

Warto porównać tę kwestię z głęboko pragmatycznym podejściem konserwatywnego rządu w Wielkiej Brytanii. Ulgi podatkowe, cechujące niekapitalistyczne postępowanie, zostały wprowadzone wraz z eliminacją deficytu budżetowego. Niemniej jednak, Montgomerie ma nadzieję, że rząd uzna, iż kryzys kapitalizmu jest daleki od zakończenia. Polityka stóp procentowych, które utrudniały recesję od 2008 roku, może być działaniem, które przysporzy kolejnych problemów.

Co więcej, Montgomerie podkreśla, że skromne oszczędności w porównaniu do wielu państw europejskich oraz rozkręcenie polityki pomocy społecznej ułatwiło spektakularne tempo tworzenia nowych miejsc pracy, jednak teraz należy skupić się na przejściu od stabilizacji funkcjonowania gospodarki do stopniowego reformowania jej.

Podsumowując, autor twierdzi, że podstawowym problemem kapitalizmu jest fakt, że opiera się on głównie na działalności wielkiego biznesu. Jeśli problemy kapitalizmu można w jakikolwiek sposób rozwiązać, to może zostać wytworzony wyraźniejszy obraz kapitalizmu w świadomości społecznej.

 

Opracował Mateusz Ambrożek

 

Źródło: http://www.newstatesman.com/politics/economy/2015/10/why-it-s-time-right-reform-modern-capitalism

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości