SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Stany Zjednoczone, największy dłużnik świata - przestrogi na łamach "Foreign Affairs"

Stany Zjednoczone, największy dłużnik świata - przestrogi na łamach "Foreign Affairs"

Email Drukuj PDF

Zadłużenie Stanów Zjednoczonych rośnie, a jego poziom osiągnie wkrótce bezprecedensowo wysoki pułap, czego konsekwencją może być wielki amerykański program oszczędnościowy i „chude lata” w historii kraju – ostrzegają były zastępca sekretarza skarbu Roger C. Altman oraz Richard N. Haass, dyrektor planowania polityki w Departamencie Stanu w latach 2001-03 w   artykule „American Profligacy and American Power”.

Biuro Budżetowe Kongresu szacuje, że w ciągu najbliższych 10 lat dług federalny może być równy 90% amerykańskiego PKB, co jest i tak prawdopodobnie prognozą zbyt optymistyczną wziąwszy pod uwagę niskie wskaźniki wzrostu gospodarczego – oceniają autorzy.

Jedynym remedium na tak wysokie zadłużenie jest cięcie wydatków i szukanie oszczędności, które w przyszłości nie ominą żadnego z aspektów amerykańskiej polityki, w tym obrony. Podniesione zostaną zarówno podatki podmiotów indywidualnych, jak i firm co spowolni rozwój gospodarki nie tylko w USA, ale i na całym świecie. Wpływ tej sytuacji na kieszenie odczują boleśnie nie tylko Amerykanie, ale również amerykańska polityka zagraniczna, co może stać się przedsionkiem do otwarcia nowej ery w stosunkach międzynarodowych.

http://www.foreignaffairs.com/articles/66778/roger-c-altman-and-richard-n-haass/american-profligacy-and-american-power

 


Start Przegląd prasy i Internetu Stany Zjednoczone, największy dłużnik świata - przestrogi na łamach "Foreign Affairs"