SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Phil Levy z "Foreign Policy": G 20 zawiodło oczekiwania

Phil Levy z "Foreign Policy": G 20 zawiodło oczekiwania

Email Drukuj PDF

Powstanie Grupy G20 jest uważane za jedno z największych osiągnięć amerykańskiej administracji, bez względu na barwy polityczne. Organizacja jest hołubiona z równym zaangażowaniem zarówno przez demokratów jak i republikanów (którzy doprowadzili do stworzenia tego organu). Specjalista FP Phil Levy przygląda się mu, wydając negatywną ocene efektom jego pracy.

Przede wszystkim Amerykanin wskazuje na inkluzyjność tej ekonomicznej organizacji. W stosunku do G8, G20 podwaja z górką ilość państw-członków, a do swego grona przyjmuje Chiny, co jest być może symptomem rewolucji, która ma miejsce na naszych oczach w światowej ekonomii.

G20 miało być remedium na globalny kryzys. Państwa wchodzące w jego skład miały wspólnie podejmować odważne działania mające na celu zakończenie tego zjawiska i złagodzenie jego skutków. Na polu deklaracji wszyscy byli zgodni, gdy doszło do przekucia obietnic w rzeczywiste działania, pojawiły się pierwsze zgrzyty.

Rok temu w Pittsburghu przywódcy skupieni w ramach organizacji podpisali dokument Pt. ,,Plan ramowy dla silnego, podtrzymywanego i zbalansowanego wzrostu’’. Na jego mocy, zarówno państwa zadłużone, jak i te, które zalewają świat swoimi oszczędnościami, miały stopniowo wychodzić na prostą. Jednak gdy nadszedł czas podjęcia działań. Ich konsekwencją byłyby drastyczne cięcia w USA (ograniczenie długu) i znaczna aprecjacja Juana (ograniczanie rozprzestrzeniania się chińskiej waluty na świecie). Hu Jintao stwierdził, że taki rozwój sytuacji zadziałałby na korzyść Stanów Zjednoczonych, a nie rynków wschodzących, dlatego też nierozsądnym byłoby wchodzić w taki układ. Jak wiadomo, po drugiej stronie Pacyfiku Demokraci również nie zabrali się za cięcia.

Zdaniem amerykańskiego specjalisty G20 nie zdało egzaminu jeśli chodzi o realny wpływ na globalną ekonomię. Gospodarki świata rywalizują ze sobą w ramach wypadkowej partykularnych interesów i ten stan póki co nie ulega zmianie.

link: http://shadow.foreignpolicy.com/posts/2010/11/02/g_20_a_viewers_guide

Opracował Wojciech Jakóbik

 


Start Przegląd prasy i Internetu Phil Levy z "Foreign Policy": G 20 zawiodło oczekiwania