SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Strefa euro się rozpada - opinia ekspertów Carnegie Europe

Email Drukuj PDF

Specjaliści Carnegie Europe twierdzą, że w obliczu kryzysu budżetowego poszczególnych krajów europejskich, Stary Kontynent skazany jest na wybór pomiędzy dalszą, szczególnie ekonomiczną integracją, a rozpadem i powrotem do egoizmu politycznego.

Według analityków CE, trwający wciąż kryzys budżetowy może przenieść się na kolejne kraje strefy euro, co w efekcie może doprowadzić do upadku paneuropejskiej waluty. Ich zdaniem po Irlandii, kryzys może przenieść się do Portugalii, Hiszpanii czy też Włoch.

Eksperci zauważają, że pomoc finansowa i pakiety stabilizacyjne, które docelowo miały uspokoić rynek europejski, nie przyniosły zamierzonego skutku. Remedium na ten problem ma być pogłębienie unii fiskalnej w strefie euro bądź usunięcie jej w ogóle. Zdaniem przedstawicieli CE to ostatnie rozwiązanie zakończyłoby się ,,ekonomiczną katastrofą??.

W maju tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępnił 750 milionów euro, na poczet zażegnania kryzysu w Grecji i zablokowania jego ekspansji na pozostałe rynki europejskie. Pomimo tych zabiegów w drugiej połowie października upadek sektora bankowego w Irlandii zepchnął to państwo na skraj upadku finansowego. Wtedy to pojawił się pomysł, by stworzyć europejski mechanizm stabilizacyjny. Ten pomysł forsował szczególnie Berlin. W obliczu ekonomicznej klęski Irlandczycy zgodzili się przyjąc 67,5 miliona euro pomocy sfinansowanej przede wszystkim przez Niemcy.

Jednak zdaniem specjalistów CE ten mechanizm nie będzie w stanie udźwignąć kosztów pomocy dla ogarniętych kryzysem Portugalii, Hiszpanii i Włoch. W obliczu tych faktów analitycy CE przedstawiają trzy drogi, którymi może podążyć strefa euro ? dezintegracja, unifikacja bądź forma pośrednia. Zdaniem ekspertów, jedynie unifikacja pozwoli uniknąć paneuropejskiego kryzysu. Więcej na ten temat w artykule na stronach Carnegie Europe.

Link: http://carnegieeurope.eu/publications/?fa=42065&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+CarnegieEurope+%28Carnegie+Europe%29&utm_content=Google+Reader

Opracował: Wojciech Jakóbik

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości