SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

CFR: Dług USA przedłuża kryzys

Email Drukuj PDF

USA podnoszą się z kryzysu wolniej, niż spodziewali się tego czołowi ekonomiści. W tym samym momencie cyklu gospodarczego w trakcie powojennej odbudowy ceny na rynku nieruchomości rosły, a bezrobocie malało dużo szybciej.

Niskie ceny mieszkań sprawiają, że Amerykanom ciężej pokryć zadłużenie hipoteczne a tym samym system bankowy jest bardziej restrykcyjny, jeśli chodzi o udzielanie tego rodzaju pożyczek. Tanie mieszkania wiążą ze sobą siłę roboczą niechętną do sprzedaży mało wartościowej nieruchomości. Przede wszystkim, niska wartość mieszkania sprawia, że rodziny amerykańskie czują się mniej zamożne i ograniczają konsumpcję. W okresie odzyskiwania sił po drugiej wojnie światowej amerykańska gospodarka odbudowywała się właśnie w oparciu o wzrastającą konsumpcję i pewność na rynku. Obecnie to zjawisko nie istnieje.

Zdaniem autorów Council on Foreign Relations to wielki deficyt, trzykrotnie przewyższający zadłużenie państwa z czasów powojennych sprawia, że amerykański rząd a razem z nim obywatele USA nie mogą podnieść się z ekonomicznego letargu. Pożyczki są trudniej dostępne, mniej chętnie zaciągane i dużo bardziej kosztowne. Specjaliści CFR chwalą w tym kontekście próby ratowania budżetu Stanów Zjednoczonych podjęte przez obecną administrację, przede wszystkim za pomocą cięć w budżecie obronnym.

Link: http://www.cfr.org/economics/why-us-recovery-lagging/p25196?cid=rss-economics-why_the_u.s._recovery_is_laggi-060311

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości