SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Przegląd ekonomiczny AEI na pierwszą połowę 2011 roku

Przegląd ekonomiczny AEI na pierwszą połowę 2011 roku

Email Drukuj PDF

American Enterprise Institute wydał przegląd ekonomiczny pierwszej połowy 2011 roku. Według danych think tanku amerykańska gospodarka zwalnia. Na kłopoty natrafiły również ekonomie Chin i Japonii. Europę hamuje kryzys inflacyjny w Grecji. Świat przegapił pięć minut gospodarczego ożywienia, co według AEI źle wróży na przyszłość.

Ropa staniała co  świadczy o spadku zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie mniejszej produkcji na świecie. Było to spowodowane zaleganiem zapasów produktów których wyprodukowano zbyt wiele przeceniając perspektywiczną podaż.

Japonia wciąż w gruzach

Japonia doświadczyła ciosu spowodowanego trzęsieniem ziemi w Tohoku z 11 marca. Jednak nie wszystkie problemy Kraju Kwitnącej Wiśni są spowodowane tym kataklizmem. Również w pierwszej ćwiartce tego roku japońskie wskaźniki gospodarcze wskazują ujemny przyrost gospodarczy. Trzęsienie ziemi skłoniło Japończyków do oszczędności. Przemysł motoryzacyjny i elektroniczny dalej nie został odbudowany po marcowych wydarzeniach. Produkcja spadła o 15,5 procent w samym marcu.

Gospodarka Chin nie radzi sobie bez rządowej kroplówki

Chiński wzrost również spowalnia. Próby sztucznego windowania cen nieruchomości i galopująca inflacja połączyły się z powtarzającymi się zaciemnieniami energetycznymi doprowadziły do spowolnienia rozwoju chińskiej gospodarki. Sprzedaż samochodów spadła o 4,7 procent miesiąc do miesiąca w kwietniu, po wycofaniu pakietu stymulującego dla tego sektora wprowadzonego przez rząd w Pekinie w obliczu kryzysu. Powódź pięćdziesięciolecia spowodowana przez wylew rzeki Jangcy może doprowadzić do spadku uprawy ryżu i innych produktów spożywczych, co utrzyma wysokie ceny żywności, gasząc konsumpcję.

Przyrost gospodarczy w skali rocznej spada z 8,8 do 8 procent w pierwszym kwartale. Jeśli chińska inflacja nie spadnie poniżej 5 procent wzrost nie odzyska tempa. Powódź to zdecydowanie utrudni, a przyspieszenie ekonomii oceniane jest jako mało prawdopodobne.

Europa na krawędzi

Europa nie może sobie poradzić z długiem Grecji. Plan cięć wprowadzony w tym kraju doprowadził do pogłębienia deficytu. Wolniejszy wzrost i utrata stopy zwrotu, w połączeniu z rosnącymi stopami procentowymi są toksycznym połączeniem które sprawi, że w celu ratowania budżetu Grecja będzie musiała przeksięgować część swojego długu, co może doprowadzić do destabilizacji długów Irlandii, Portugalii, Hiszpanii a nawet Włoch.

Wzrost w Europie spadnie z 3,3 procent w pierwszym kwartale. Niemiecki eksport do Azji, która obniża popyt spowolni. Jeśli kryzys ekonomiczny odżyje, wzmocni jedynie istniejącą już teraz presję na wymienione wyżej kraje zagrożone podobną zapaścią. Sprawy nie ułatwia konflikt na linii Ateny-Bruksela-Frankfurt(Europejski Bank Centralny).

Stany walczą ze stagnacją

Przewidywania wzrostu dla amerykańskiej gospodarki spadły z prognozowanych 4 do rzeczywistych 1,8 procent w pierwszym kwartale 2011. Pozytywnym sygnałem była delikatna poprawa na rynku pracy. Ważnym czynnikiem będzie ciągłość tego trendu w maju i czerwcu. Niestety wyższe bezrobocie w kwietniu może świadczyć o spowalnianiu wzrostu zatrudnienia, co może doprowadzić do osłabienia powoli rosnącej konsumpcji.

Kolejny pakiet stymulacyjny (Quantitive Eeasing 2) nie przyniósł efektu. Optymistyczne przewidywania ekonomistów z początku roku nie potwierdziły się. Wzrost utrzymuje średnio poziom 2,2 procent, co nie wystarczy, by zmniejszyło się bezrobocie. Odejście rządu od ingerencji w drugiej połowie roku połączone z rosnącym opodatkowaniem i cięciami budżetowymi może zmniejszyć popyt, a co za tym idzie obniżyć ceny produktów i pensje. Zadania te mają jednak doprowadzić do opanowania deficytu budżetowego.

Sektor mieszkaniowy w USA dalej kuleje. Ceny nieruchomości dalej spadają, obniżane przez materiały budowlane zalegające na rynku. Dla amerykańskich rodzin nie obracających kapitałem giełdowym oznacza to postępujący spadek wymiernej zamożności.

Link: http://www.aei.org/outlook/101054

Opracował Wojciech Jakóbik

 


Start Przegląd prasy i Internetu Przegląd ekonomiczny AEI na pierwszą połowę 2011 roku