SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu AEI: Kryzys w Europie może zdestabilizować zachodni porządek

AEI: Kryzys w Europie może zdestabilizować zachodni porządek

Email Drukuj PDF

Philip I. Levy z American Enterprise Institute uważa, że w rozważaniach na temat obszarów mających potencjał być w przyszłości  źródłem destabilizacji na świecie niesłusznie pomija się Stary Kontynent. Specjalista przedstawia argumenty, które świadczą o tym, że europejski spokój, a wręcz nuda geopolityczna ostatnich dziesięcioleci może zostać gwałtownie przerwany. Powodem ma być narastający kryzys gospodarczy na kontynencie. Jego skutki mogą diametralnie zmienić, dotychczas stosunkowo koncyliacyjną i multilateralną politykę państw europejskich. Relacje między tymi krajami mogą się niebawem zdecydowanie pogorszyć. Unia walutowa pod szyldem Euro miała łączyć, jednak w obliczu kryzysu zaczęła dzielić europejskich partnerów. Ostatni wykup długów Grecji spowodował głęboką dyskusję, szczególnie w Niemczech, które poniosły największe koszta pakietu ratunkowego. Niemieccy politycy zdecydowali się nawet zasugerować Atenom sprzedaż części wysp w ramach rekompensaty za pomoc. W kolejce po pożyczkę mogą niebawem stanąć Hiszpania i Portugalia. Według Leviego to idealny grunt pod narastanie animozji.

Specjalista AEI przewiduje, że w Europie może wzmóc się nacjonalizm, napędzany rozczarowaniem Unią Europejską tworzoną w oparciu o coraz dalej idące poświęcenia ze strony państw członkowskich. Porażka Euro może doprowadzić do odrzucenia tej waluty, na rzecz walut narodowych, podobnie jak porażka polityki wspólnotowej może wywindować do władzy stronnictwa eurosceptyczne, tak jak stało się to już w Finlandii, czy na Węgrzech. Kolejne koła ratunkowe rzucane przez bogatsze państwa, państwom peryferyjnym Wspólnoty (Grecja, Irlandia, Portugalia, Hiszpania) mogą spowodować frustrację, która wyładuje się na ulicach europejskich miast. Wobec kryzysu frazesy o solidarności Europy tracą resztki mocy na rzecz wzmagającego się instynktu przetrwania.

Europejskie wykupywanie długów ciążących na krajach-bankrutach może sparaliżować rozwój instytucji międzynarodowych, takich jak G-20 i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Już teraz coraz głośniej powtarzany przez RFN sprzeciw wobec pomysłów na pomoc dla zadłużonych państw powoduje inercję tych organizacji. Wraz ze wzrostem instynktu samozachowawczego w Niemczech i innych silnych ekonomicznie państwach siła oraz potencjał stabilizacyjny organizacji multilateralnych będą słabnąć.

Wraz z załamaniem gospodarczym w Europie może załamać się również soft i hard power Zachodu sensu stricte. Stary Kontynent zajęty wewnętrznym kryzysem nie będzie dłużej wspierał Stanów Zjednoczonych w ich przedsięwzięciach międzynarodowych. To zjawisko widać już dzisiaj – wystarczy popatrzeć na reformy budżetowe krajów europejskich, by zobaczyć, że w praktyce wiążą one ręce ich rządom w polityce zagranicznej. Waszyngton może w przyszłości pozostać sam w obliczu rosnących potęg grupy BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Z reguły optymistyczni obserwatorzy europejscy szukają z reguły źródeł destabilizacji na Bliskim Wschodzie lub w Afryce. Zza Atlantyku widać wyraźnie, że destabilizacja już się rozpoczęła po drugiej stronie oceanu i ma swe źródło w dotychczas spokojnym, socjalnym raju europejskim.

Link: http://www.aei.org/article/103713

 


Start Przegląd prasy i Internetu AEI: Kryzys w Europie może zdestabilizować zachodni porządek