SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Przegląd prasy i Internetu Grecja musi opuścić euro, Portugalia wchodzi na jej szlak

Grecja musi opuścić euro, Portugalia wchodzi na jej szlak

Email Drukuj PDF

Pojawiają się głosy, że wyjście Grecji ze strefy euro jest nieuniknione. Tymczasem następna w kolejce po pożyczki staje Portugalia. Były pracownik Międzynarodowego Funduszu Walutowego, obecnie makler na Wall Street Desmond Lachman jest pewien, że Grecję czeka bankructwo i odejście od euro. Na łamach The American ekonomista przekonuje, że Europa musi spojrzeć prawdzie w oczy i przygotować się na taki scenariusz.

Według Lachmana ostatnie wsparcie dla śródziemnomorskiego kraju było szczytem możliwości europejskiego systemu bankowego. Jego zdaniem Grecja nie będzie w stanie dłużej spełniać wymagań niezbędnych dla pozyskiwania dalszych pieniędzy z Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ponadto w polityce wewnętrznej spada poparcie dla programu oszczędnościowego rządu Papandreu, co może doprowadzić ostatecznie do załamania zaufania dla banków, a co za tym idzie do zatrzymania systemu bankowego w Grecji, a potem w całej Europie.

Lachman daje Grecji od sześciu do dwunastu miesięcy do wyjścia ze strefy euro. Jego zdaniem, Europejczycy muszą się z tym pogodzić, albo razem z Grekami poniosą wszystkie konsekwencje załamania. Zdaniem ekonomisty może ono przynieść naszemu kontynentowi kryzys podobny do tego z 2008 roku.

Tymczasem Europejski Bank Centralny nie zważa na realną ekonomię. Deutsche Welle pisze o politycznej decyzji jej szefa Jean-Claude’a Tricheta, który przydzielił Portugalii zdolność kredytową, pomimo uznania przez agencję ratingową Moody’s portugalskich obligacji za bezwartościowe. EBC pozwoliło na żyrowanie kredytów za ich pomocą. Trichet stwierdził, że reguły Banku poluźniono, by ,,zabezpieczyć sektor bankowy a tym samym wesprzeć gospodarkę’’. Oznacza to, że Portugalia będzie otrzymywać kredyty pomimo braku realnej zdolności kredytowej. Przypomina to pompowanie pieniędzy w Grecję, które do tej pory nie przyniosło poprawy sytuacji, a jedynie przedłużyło agonię systemu ekonomicznego tego kraju.

Linki: http://www.american.com/archive/2011/july/a-tale-of-a-euro-exit-foretold

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15218522,00.html?maca=pol-rss-pol-all-1492-rdf

 


Start Przegląd prasy i Internetu Grecja musi opuścić euro, Portugalia wchodzi na jej szlak