SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Podatki wojenne remedium na kryzys budżetowy w USA?

Email Drukuj PDF

James Wright z Foreign Affairs jest przekonany, że Stany Zjednoczone powinny uchwalić federalny podatek wojenny w celu opłacenia wydatków zbrojeniowych związanych z wojnami w Afganistanie i Iraku. Jego zdaniem finansowanie wojen za pomocą powiększania długu może się skończyć źle dla amerykańskiej gospodarki.

Wright wskazuje, że w przeszłości podatki wojenne nie były niczym niezwykłym w USA. Dzięki nim finansowane były koszta wojny secesyjnej po obu stronach, wojny amerykańsko-hiszpańskiej z 1898 roku, obu wojen światowych i większość interwencji po 1945 roku. Zdaniem publicysty dzisiejsze społeczeństwo amerykańskie nie chce przyjąć części ciężaru prowadzenia działań zbrojnych i wymienia przyczyny istnienia takiego stanu rzeczy.

Według niego obecne społeczeństwo nie czuje więzi z armią, ponieważ jedynie pół procenta obywateli służy w armii. W przeszłości ta proporcja sięgała 10 procent. Wright uważa, że opieranie wydatków wojskowych na powiększającym się długu może osłabić amerykańską ekonomię, która znajduje się w coraz większych tarapatach, szczególnie po obniżeniu jej ratingu przez jedną z agencji z najwyższego poziomu AAA do poziomu AA+ po raz pierwszy w historii. Powiększający się, m.in. przez opłacanie kosztów interwencji, dług może doprowadzić do dalszych obniżek ratingu i pogarszania się klimatu inwestycyjnego w Stanach. Wright jest pewien, że wielką pomocą w walce o utrzymanie prymatu amerykańskiej gospodarki byłby podatek wojenny. 

Link: http://www.foreignaffairs.com/articles/68022/james-wright/bearing-the-cost-of-war

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości