SPORY O KAPITALIZM

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:90. Error 9: Invalid character

Mark Steyn: Zachód uwierzył w swój upadek

Email Drukuj PDF

Kanadyjski pisarz Mark Steyn, autor książek America AloneAfter America, w rozmowie z Heritage Foundation analizuje podłoże zmian geopolitycznych na świecie z punktu widzenia socjologicznego. Propagator tez o zmierzchu wartości fundujących potęgę Zachodu, który doprowadzi do jego ostatecznego upadku, krytykuje keynesowskie rozumienie polityki społecznej, które zawładnęło zachodnimi elitami politycznymi i intelektualnymi.

Według Steyna w mentalność Europejczyków i, po przemianach ekonomicznych za administracji Baracka Obamy, Amerykanów wtłoczono myślenie w małej skali, wykluczające odpowiedzialne podejście do życia społecznego. Skutkiem tego, zdaniem Kanadyjczyka jest rozrośnięta i nieodpowiedzialna polityka socjalna zniewalająca inicjatywę obywateli.

Steyn ubolewa nad reformami ekonomicznymi w USA przeprowadzonymi w duchu keynesowskim. Liczył na to, że Stany Zjednoczone będą ostatnim krajem zachodnim, który oprze się odrętwieniu socjalnemu, które zawładnęło już Europą. Po zmianach wprowadzonych przez Obamę szanse na to maleją.

Steyn twierdzi, że społeczeństwa zachodnie uwierzyły już w upadek i co gorsza zbytnio się tym nie przejmują. Dzieje się tak ponieważ oduczyły się odpowiedzialności przez delegacje wszelkich obowiązków na ręce rządów ich państw. Wszechobecna polityka socjalna oducza odpowiedzialności.

Jedyną nadzieją dla Zachodu, będzie według Steyna ponowne odwołanie się do zasad wolnej inicjatywy, indywidualizmu i więzi społecznych opartych na małych ale zwartych wspólnotach, które zagwarantowały rozkwit Imperium Brytyjskiego a potem ustanowienie Pax Americana i dominacji sojuszu transatlantyckiego na świecie. Jest to kolejny głos przewidujący upadek Zachodu wynikający z kryzysu tożsamościowego.

Link: http://www.heritage.org/Multimedia/Audio/2011/08/Scribecast-8-12-11

 

 

Menu


Wyszukiwarka

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości